Jak postupovat při koupi bytu nebo domu

Čemu se vyvarovat při koupi nového bydlení je potřeba vědět dříve, než začnete jednat.

Začátek

Než začnete s vyhledáváním nového bydlení musíte si především upřesnit nejdůležitější kritéria a parametry nemovitosti. Stanovení parametrů a priorit je nejlepší provádět v rodinném kruhu se všemi členy domácnosti.

Kde hledat a jak mají vypadat prohlídky

Vyhledávání nemovitosti můžete provádět na realitních inzertních internetových stránkách, ptát se můžete známých i přátel, kupovat tištěnou inzerci, oslovit realitní kanceláře, ale také sledovat vývěsky obecních úřadů a městských částí. Na osobních prohlídkách vybraných nemovitostí se snažte potlačit emoce ( především ty pozitivní ). S velkým nadšením se vám bude hůře vyjednávat o případné slevě.

Realitní vyjednavač - technická prohlídka

Důkladná technická prohlídka za pomoci realitního vyjednavače je nutnost, která vám ušetří peníze. Při technické prohlídce nemovitosti se můžete dozvědět řadu informací ještě před podpisem smlouvy. Technik provede vyčíslení vad a nedodělků, včetně budoucí investice. Pozor si musíte dát také na možné právní vady nemovitosti.

Cena a podmínky smlouvy

Před podpisem rezervační smlouvy máte prostor na vyjednávání o ceně. Na základě technické zprávy upozorníte prodejce i realitní kancelář na zjištěné vady a nedodělky a budete požadovat slevu z kupní ceny. Nevyžadujte nereálné slevy, ale buďte efektivní.

Po vyjednání ceny na řadu přicházejí otázky jako:

  • jaký je rezervační poplatek
  • kdy a jak budete skládat kupní cenu
  • za jakých podmínek můžete od smlouvy odstoupit
  • jaké jsou sankce pro prodávajícího a jaké pro vás

Smlouvy - smluvní podmínky

Na řadu přicházejí smlouvy jako je rezervační smlouva, smlouva o smlouvě budoucí, kupní smlouva, smlouva o advokátní úschově. Všechny smlouvy si nechte zaslat v elektronické podobě od realitního makléře a následně je dejte k posouzení nezávislým právníkům. V případě, že kupujete nemovitost bez asistence realitní kanceláře musíte si nechat všechny potřebné smlouvy vypracovat.

Zajištění financování hypotečním úvěrem

Využijte historicky nejnižších úrokových sazeb hypoték a financujte své bydlení hypotékou. Výběru hypotéky se můžete věnovat sami, nebo si můžete nechat poradit od hypotečních specialistů, kteří nejlépe vědí, kterou banku oslovit v jednotlivých případech. Na internetu si můžete zadat potřebné parametry hypotečního úvěru do kalkulátoru hypotéky, ale získáte pouze orientační údaje. V případě, že chcete hypotéku můžete kontaktovat i naše hypoteční specialisty a nechat si nezávazně poradit.

Katastr = finále

Zápisem vlastnického práva do katastru nemovitosti se stáváte vlastníkem nemovitosti. Do doby, dokud nejste uvedeni v katastru nemovitosti jako vlastník není nemovitost právně vaše. Po celou dobu převodu nemovitosti by měli být vaše finanční prostředky v advokátní úschově. Z advokátní úschovy se po převodu práv vyplatí prodejci.

Doporučení: Ve smlouvách by mělo být uvedeno, že bude okamžitě zaplacena daň z převodu nemovitosti.

Co vás bude zajímat